182. Dlaczego dym z papierosów jest tak szkodliwy? [archiwalny wpis www.patrycjaa.ubf.pl]

Palacz paląc papierosy wdycha około 2000-3000 różnych związków chemicznych, w tym około 90% nikotyny. Trzema najbardziej szkodliwymi substancjami papierosowymi są: NIKOTYNA. Jest to niebezpieczna substancja. Działa w szczególności na serce. Każdy palący ma we krwi mniej tlenu od nie palącego. Nikotyna zwęża naczynia wieńcowe serca, które zaopatrują mięsień sercowy w tlen. Jest to powód przyspieszonego bicia serca. W ten sposób serce jest stale przeciążone. Nikotyna działa także na komórki nerwowe, powodując wzrost adrenaliny we krwi.
TLENEK WĘGLA. Stanowi około 55-65% dymu papierosowego. Tlenek węgla wiąże się z krwinkami czerwonymi dwadzieścia razy szybciej niż tlen, a więc jego cząsteczki blokują krwinki, które powinny przenosić tlen.
SMOŁA. Osoba, która dziennie wypala 20 papierosów, wdycha w ciągu roku pełną filiżankę kleistej smoły w postali drobnych kropelek. Smoła zawiera 30 związków chemicznych, które wywołują raka. Przede wszystkim zatyka pęcherzyki płucne. Nawet jeśli palacz czuję się jeszcze dobrze, to istnieje jednak zagrożenie, że z czasem zabraknie mu czynnych pęcherzyków płucnych. Oprócz tego, uszkodzeniu ulegają również inne narządy: wątroba rozkładająca nikotynę, nerki wydalające ją oraz jelita i żołądek, do którego nikotyna trafia wraz ze śliną. Kobiety, które dużo palą w czasie ciąży, rodzą dzieci ważące około 170gramów mniej niż dzieci matek niepalących.


POST ARCHIWALNY Z WWW.PATRYCJAA.UBF.PL
http://patrycjaa.ubf.pl/news.php?readmore=195

Komentarze

Odwiedziny w ostatnie 30 dni

Zapoznaj się z aktualną Polityką Prywatności bloga Sercem & Pasją pisane Marzenia.
Korzystanie z bloga i pozostawienie komentarza jest jednoznaczne z zaakceptowaniem tej Polityki Prywatności.