245. Z cyklu "Uzależnienia zagrożeniem rodziny": Nadużywanie alkoholu i alkoholizm [archiwalny wpis www.patrycjaa.ubf.pl]

Od wczoraj prowadzę na www.drogazycia.bnx.pl cykl artykułów dotyczący użależnień, które stają się zagrożeniem dla rodziny. Postanowiłam również tutaj opublikować te artykuły (będą się pojawiać w niedziele), gdyż uważam, że poruszany problem jest jak najbardziej aktualny w dzisiejszych czasach.


Wg badań przeprowadzonych kilka lat temu, wynika, iż blisko połowa polskich dzieci i młodzieży cierpi z powodu nadużywania alkoholu przez jedno bądź nawet oboje rodziców. Jest to zjawisko, które bardzo negatywnie wpływa na życie rodzinne.

Do czego prowadzi nadużywanie alkoholu?
-do różnych bolesnych konfliktów w rodzinie
-do trudności wychowawczych
-do przemocy i agresji
-do biedy materialnej i moralnej.

Kto bywa największymi ofiarami uzależnienia od alkoholu przez dorosłych?
Dzieci. Rodzice stają się często nieobliczalni w swojej agresji, zachowaniu, dlatego czasami nawet życie dzieci jest zagrożone. Dzieci z takich rodziny wstydzą się swojej sytuacji rodzinnej, zdarza się, że nawet unikają kontaktu z osobami, które nie mają tego typu problemów we własnym domu.


Alkoholizm jest jedną z najbardziej dramatyczniejszych form uzależnienia chemicznego. Można śmiało stwierdzić, iż jest to choroba nieuleczalna. Alkoholik nigdy nie odzyska już zdolności do kontrolowanego spożywania alkoholu.

Mechanizmy choroby alkoholowej
Uzależenienie emocjonalne. Więź alkoholika z alkoholem mozna przyrównać do więzi małego dziecka z włsnymi rodzicami czy nawet do zakochania. Inne są jednak skutki. Ten proces chorobowy prowadzi do utraty dojrzałości i wolności. Oznacza to, iż lażda sytuacja staje się powodem do sięgnięcia po alkohol, człowiek niemal odruchowo po niego sięga.
Zaburzenie myślenia. Osoba użależniona od alkoholu nie jest już zdolna do logicznego myślenia na temat swojej postawy wobec alkoholu. Nie oznacza to jednak, iż w innych dziedzinach życia taki człowiek nie potrafi logicznie myśleć, czasami bywa wręcz odwrotnie. Alkoholik to ktoś kto sam oszukuje siebie*.
Manipulacja środowiskiem i współuzależnienie. Opórcz oszukiwania samego siebie, alkoholik manipuluje również innymi ludźmi, aby nie przeszkadzali mu w sięganiu po alkohol. Taka osoba często posługuje się kłamstwem, a nawet krzykiem, przemocą. Jeśli to nie pomoże często zmienia diametralnie strategię i udaje żal, skruchę. Zawsze stara się wymyślić jakiś powód sięganięcia po alkohol, stara się tym wzbudzić u innych poczucie winy i opowiedzialności za jego uzależenienie. Rodzina bądź inne osoby z najbliższego otoczenia alkoholika nie wiedzą jak reagować na zaistniałą sytuację, wiąże się to z współuzależnieniem. Jest to blędne reagowanie na uzaleznienie kogoś spośród członków rodziny. Błędem jest to, że często czekamy zbyt długo na to, że chory sam się zmieni bądź nawet nie wyciągamy pomocnej dłoni. Zwykle rodzina alkoholika popełnia te błędy, poddaje się manipulacjom i szantażom z jego strony.

Znając mechanizmy uzależnienia, można zauważyć, że alkoholik sam nie zrobi pierwszego kroku, aby się wyleczyć. Ważna jest tutaj pomoc rodziny, osób najbliższych. To właśnie rodzina powinna poznać dokładnie mechanizmy choroby alkoholowej i sposoby udzielania pomocy choremu.
Obecnie istnieje wiele poradni i punktów, w których można zasięgnąć takiej informacji.
Rodzina z problemem alkoholowym powinna wyjść z ukrycia. Zwrócić się do kogoś o pomocy.Im szybciej, tym lepiej - dla chorego i całej rodziny.
Rodzina powinna uczyć się miłości wobec człowieka z problemem alkoholowym. W innym przypadku kierowanie się tylko uczuciami doprowadzi do współczucia. Tutaj potrzeba prawdziwej, mądrej miłości, która bedzie stanowcza ("Ty nadużywasz alkoholu, ty ponosisz wszystkie konsekwencje twoich zachować i cierpisz.") Aby alkoholik mógł zrozumieć, że jest chory musi doświadczyć i zobaczyć jakie są skutki jego uzależnienia.
Kolejnym zadaniem rodziny jest abstynencja pozostałych członków rodziny. Jest to znak, że zmieny w trosce o dobro uzależnionego. Jest także dobrym przykładem, że życie bez alkoholu jest możliwe.

Jak uchronić się przed chorobą alkoholową?
Lepiej jest takim problemom zapobiegać niż się z nimi mierzyć. Najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie zupełnej abstynencji do 18-21roku życia. Wg amerykanskich badań osoby, które sięgają po alkohol po 21 roku życia czteroktoenie rzadziej popadają w chorobę alkoholową.
Trzeba być świadomym, iż alkohol ma ogromną władzę nad ludźmi. Poprawia człowiekowi nastrój, ale nie naprawia błędów własnego postępowania, nie zmienia sytuacji życiowej. Alkohol proponuje człowiekowi fałszywe szczęście, jest pułapką.
Aby uniknąć w przyszłości problemów alkoholowych powinno się uczyć żyć w oparciu o miłość i odpowiedzialność.


*SYSTEM ILUZJI - Alkoholik jest osobą, która oszukuje samego siebie; to ktoś, kto im bardziej nadużywa alkoholu, tym bardziej wmawia sobie samemu, że nie jest człowiekiem uzależnionym oraz że sięganie po alkoholu nie powoduje żadnych konsekwencji.Patrycja Guzek, redaktor portalu www.drogazycia.bnx.pl

POST ARCHIWALNY Z WWW.PATRYCJAA.UBF.PL

http://patrycjaa.ubf.pl/news.php?readmore=257

Komentarze

Odwiedziny w ostatnie 30 dni

Zapoznaj się z aktualną Polityką Prywatności bloga Sercem & Pasją pisane Marzenia.
Korzystanie z bloga i pozostawienie komentarza jest jednoznaczne z zaakceptowaniem tej Polityki Prywatności.