Międzynarodowy Dzień Teatru


Choroba niestety dalej opuścić mnie nie chce, wręcz coraz bardziej się zadomawia... Będzie więc podobnie jak ostatnio - krótko, ale na temat.
Wpis miał być wczoraj, ale jego napisanie w moim stanie graniczyło cudem.

Na początek trochę historii...
Dzień Teatru został ustanowiony podczas kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w czerwcu 1961 roku. Pomysłodawcą był Arvi Kivimaa, ówczesny prezydent Fińskiego Instytutu ITI (International Theatre Institute).
Jako datę obchodów postanowiono wybrać 27 marca ze względu na rocznicę otwarcia Theatre of Nations - Teatru Narodów w Paryżu.

Cel Dnia Teatru
Głównym celem tego dnia jest oczywiście promocja teatru, poszerzenie wiedzy na jego temat. Jest to dzień, podczas którego odbywają się różne spotkania, sympozja, prezentacje na tematy teatrów i sztuki teatralnej. Powstają ciekawe projekty i inicjatywy promujące teatr jak chociażby "Dotknij Teatru", które mają na celu pokazanie "od kuchni" jak to wszystko wygląda. 
Zadaniem tego dnia jest również uświadomienie ludziom jak ważnym elementem życia jest sztuka. 
Na całym świecie odbywają się spektakle, warsztaty, próby otwarte, plenery, wystawy. Wszystko po to, aby uczynić teatr jak najbardziej dostępny dla ludzi w różnych przestrzeniach.

Według mnie...
Miło, że istnieje taki dzień - szkoda, że tylko raz w roku. Obecnie sztuka teatralna nie jest docenia, a Aktorzy są często w różne sposoby dyskryminowani.
Mówię tutaj o Aktorach przez duże A - takich, którzy rzeczywiście robią to z powołania, którzy posiadają dyplom bądź są w trakcie jego zdobywania.  Obecnie pojęcie "aktor" jest często mylone ze zwyczajnie znaną osobą z jakiejś przypadkowej roli, celebrytami. Niestety, prawdziwe aktorstwo straciło trochę swojego blasku... Często zapominamy, że wywodzi się ono właśnie z teatru i to właśnie tam z reguły można spotkać wielu zdolnych aktorów, których nie spotkamy na ekranach telewizora w ulubionej operze mydlanej. Oczywiście nie ma nic złego w zagraniu w serialu czy filmie, bo to również nie jest prosta sprawa, jeśli jest to produkcja na poziomie. Szkoda tylko, że tak wiele osób teraz robi to jedynie dla pieniędzy, sławy, a o aktorskie zielonego pojęcia nie ma.
Prawdziwego Aktora łatwo rozpoznać - widać to po jego miłości do Teatru, do swojej pracy, po poświęceniach dla roli, po wykształceniu.

Teatrom, życzę wszystkiego dobrego na ten cały rok! Zdobycia nowej publiczności, odzyskania dawnego blasku, a także wszystkiego, co najlepsze osobom, które Teatr tworzą: aktorom i innym osóbkom odpowiedzialnym za wszystkie ważne rzeczy, bez których spektakle nie byłyby możliwe.
Pokochajmy Teatr i uwierzmy w niego! :)

Komentarze

 1. Nie wiedziałam, że jest taki dzień :D
  Rzadko bywam w teatrze, ale bardzo lubię tam chodzić :3

  justsayhei.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś często chodziłam do teatru teraz już prawie wcale.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę dokładnie to samo - dzisiaj "aktor" to ktoś, kto pokazał się w pierwszej lepszej produkcji, nawet jeśli zaraz słuch po nim zaginął... Za to miejscem prawdziwych Aktorów są deski sceny w teatrze. Tam zawsze widać, że gra jest dla nich pasją, a nie tylko sposobem na przeżycie.
  Ściskam Cię Pati i tym razem życzę jeszcze więcej zdrowia! :*

  OdpowiedzUsuń
 4. lubię teatr, niestety teraz mam zdecydowanie mniej czasu, żeby sie do niego wybrać, a i tak zwykle przegapiam momenty, gdy można jeszcze kupić bilety, bo w Krakowie dość oblegane są. mam kilku znajomych aktorów i często na ich spektakle się wybieram, nawet poza Krakowem, do Nowego Targu często zdarzało mi się jeździć. ;)
  wracaj do zdrowia!!!
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, Kraków jest dość oblegany w tej kwestii, bo tam są naprawdę bardzo dobre teatry! :)
   Dziękuję! :)

   Usuń
 5. Powiem CI że naprawdę ciekawa grafika bloga. Coś innego niż wszyscy

  OdpowiedzUsuń
 6. Kurczę ja prawie w ogole nie chodze do teatru :(

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zapoznaj się z aktualną Polityką Prywatności bloga Sercem & Pasją pisane Marzenia.
Korzystanie z bloga i pozostawienie komentarza jest jednoznaczne z zaakceptowaniem tej Polityki Prywatności.

Odwiedziny w ostatnie 30 dni

Zapoznaj się z aktualną Polityką Prywatności bloga Sercem & Pasją pisane Marzenia.
Korzystanie z bloga i pozostawienie komentarza jest jednoznaczne z zaakceptowaniem tej Polityki Prywatności.