Spojrzenie z góry. Archiwum Wandy Rutkiewicz


W styczniu miałam okazję wybrać się do Muzeum Śląskiego. Tym razem swoją uwagę skupiłam na wystawie czasowej "Spojrzenie z góry. Archiwum Wandy Rutkiewicz".

Wanda Rutkiewicz z wykształcenia inżynier elektronik, wybitna polska himalaistka, a także uzdolniona fotografka. Była pierwszą kobietą, która stanęła na szczycie K2. Pierwszą Polką, która zdobyła Mount Everest. Charyzmatyczna i zdeterminowana, była pionierką w promowaniu roli kobiet w górach.

Dokumentowała swoje wyprawy, sprzedawała fotografie, przygotowywała prelekcje. Była autorką wielu artykułów i filmów dokumentalnych.

Zaginęła podczas wyprawy na Kanczendzongę.

Wystawa składa się z 35 niepublikowanych fotografii, które zostały wykonane podczas wypraw. Zdjęcia i negatywy zostały odnalezione po 30 latach od jej śmierci.

Postać Wandy Rutkiewicz poznałam przypadkowo, trafiając kiedyś w sieci na jeden z jej cytatów. 

Trochę mnie rozbawiły te podobieństwa między nami -  też skończyłam elektronikę, też lubię góry, też lubię robić zdjęcia. Co prawda nie na tak wielką skalę, jak ona, ale jednak...

Gdy tylko dowiedziałam się o tej wystawie, wiedziałam, że muszę to zobaczyć. Imponuje mi jej odwaga i determinacja, a wystawa przypomniała o tym, że zdjęcia nie muszą być idealne - mogą być zaszumione, niewyraźne, ale i tak zachowują wspomnienia i to jest właśnie cała magia fotografii.

Wystawa jest dostępna w Muzeum Śląskim w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1 (przestrzeń wystaw czasowych na poziomie -4) do 23.06.2024.

Komentarze

Odwiedziny w ostatnie 30 dni

Zapoznaj się z aktualną Polityką Prywatności bloga Sercem & Pasją pisane Marzenia.
Korzystanie z bloga i pozostawienie komentarza jest jednoznaczne z zaakceptowaniem tej Polityki Prywatności.