#1 Złote myśli ks. Jana Twardowskiego


Na zdjęciu jeszcze jesiennie, ale za oknem od kilku dni jakby zimowo. Trochę śniegu, trochę deszczu, mroźno - tak to wygląda przynajmniej u mnie. Dziś znów chce Was zabrać w świat cytatów. Tym razem chce Wam przedstawić moje ulubione sentencje ks. Jana Twardowskiego. Jego słowa to jedne z tych, które trafiają do mnie najbardziej, więc na pewno to nieostatni wpis poświęcony jego twórczości. Co więcej jego teksty są dość popularne, większość pewnie znacie, o ile nie wszystkie, ale myślę, że warto co jakiś czas sobie o nich przypomnieć i przemyśleć. Podobnie jak ostatnio do każdego dołączyłam krótki komentarz.

„Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą.”
Większość z nas doświadczyła śmierci kogoś bliskiego. Często przychodzi ona zupełnie niespodziewanie. Codzienność sprawia, że często zapominamy o naszych najbliższych. W codziennym zgiełku nie znajdujemy dla nich czasu, nie znajdujemy czasu, by po prostu być, choć nigdy nie wiemy, kiedy widzimy ich po raz ostatni... Nie kariera, nie sukces, nie popularność, nie to powinno być dla nas ważne. Na pierwszym miejscu zawsze powinna być miłość.

„Uśmiech jest najprawdziwszym, kiedy jednocześnie uśmiechają się oczy.”
Tak, w pełni się tym zgadzam. Oczy to zwierciadło duszy. Nie ma prawdziwszego uśmiechu niż ten, gdy właśnie w oczach widać tą szczerą radość.

„I zapomnij, że jesteś, gdy mówisz, że kochasz.”

W miłości nie liczy się własne ja, nie ma miejsca na egoizm. To relacja, w której chce się dbać o dobro drugiej osoby. Po co myśleć o sobie skoro ta druga osoba o nas zadba? Tylko wyzbycie się myślenia o sobie, może w pełni otworzyć nas na drugiego człowieka.

„Nie bądź pewny, że masz czas bo pewność niepewna.”
W życiu trudno coś zaplanować. Prawdę mówiąc nigdy nie mamy pewności, czy jutro nastąpi. Nasz czas, jego ilość to jedna wielka niewiadoma. Warto korzystać z chwili.

„Czy wiesz, że łzy się śmieją, kiedy są za duże?”
Ten cytat automatycznie wzbudza we mnie pozytywne emocje, tak po prostu. Ma magiczną moc, czyż nie? :)

„W życiu musi być dobrze i niedobrze. Bo jak jest tylko dobrze, to jest niedobrze.”
Wszystko z umiarem. Trudności i przeciwności kształtują nasz charakter, uczą nas, ubogacają naszą wrażliwość i wnętrze. Dzięki trudnym chwilom, doceniamy to, co jest dobre w naszym życiu. Dobro jest niczym słońce - piękne i promienne, ale deszcz też jest potrzebny. Wyobrażacie sobie upał 365 dni w roku? Nie mówiąc już o tym, jakie spustoszenie zasiałoby to w naturze. No właśnie, tak samo jest z dobrymi i złymi chwilami w naszym życiu.


Który z tych cytatów spodobał się Wam najbardziej?
Miłego dnia💕

Komentarze

 1. Fajny post, super , że przytoczyłaś tyle pięknych cytatów bo ja znałam tylko ten z kochaniem ludzi.

  OdpowiedzUsuń
 2. myśmy bardzo dużo w gimnazjum przerabiali twórczość Księdza, więc wszystkie te cytaty są mi doskonale znane. ;) a nawet pamiętam, że byłam kiedyś z koleżanką na spotkaniu z Księdzem i czytał te swoje cudowne wiersze na żywo. :)
  pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazdroszczę! Pod tym względem żałuję, że nie jestem starsza i nie miałam okazji być na jego spotkaniu poetyckim :(
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Uwielbiam cytaty ks. Twardowskiego. Rzadko ostatnio do nich zaglądałam, dziękuję ci, że niektóre z nich przytoczyłaś.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam nie tylko te cytaty ale całą poezję ks. Twardowskiego. Mam nawet tomik i czasem sobie czytam żeby przypomnieć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również. Planuje sobie zakupić tomik z Jego poezją.
   :)

   Usuń
 5. Wybrałaś świetne cytaty. Prawie każdy z nich dotyczy uwagi wobec drugiego człowieka i tego, że czasu wcale nie mamy tak dużo, jak nam się cały czas wydaje.
  Bardzo podobają mi się Twoje przemyślenia pod każdym z nich <3
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję <3 Właśnie dlatego cenię sobie poezję ks. Twardowskiego, bo dotyczy naszych relacji z drugim człowiekiem, jest niczym poradnik jak z innymi :)

   Usuń
 6. Wszystkie mi się podobają :) Piękne i bardzo wartościowe cytaty wybrałaś.

  OdpowiedzUsuń
 7. Super wpis,Patrycjo :)!
  Bardzo lubię twórczość ks.Jana Twardowskiego.
  Super, gratuluję Ci tego wpisu :)!

  OdpowiedzUsuń
 8. piękne te cytaty :) obserwuje :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zapoznaj się z aktualną Polityką Prywatności bloga Sercem & Pasją pisane Marzenia.
Korzystanie z bloga i pozostawienie komentarza jest jednoznaczne z zaakceptowaniem tej Polityki Prywatności.

Odwiedziny w ostatnie 30 dni

Zapoznaj się z aktualną Polityką Prywatności bloga Sercem & Pasją pisane Marzenia.
Korzystanie z bloga i pozostawienie komentarza jest jednoznaczne z zaakceptowaniem tej Polityki Prywatności.