"Sekretne życie arabskich kobiet" Katherine Zoepf


Literatura faktu to nie są książki, które mam w zwyczaju czytać. Na co dzień raczej gustuję w zupełnie innych gatunkach. Nasuwa się pytanie, dlaczego więc postanowiłam sięgnąć po "Sekretne życie arabskich kobiet"? Z racji różnych wydarzeń ostatnich lat, temat krajów arabskich stał się bardzo popularny. Gdy zobaczyłam tytuł, książka samoistnie wzbudziła moją ciekawość.

Nie jest to zwykła książka faktu. Autorka mieszkała przez wiele lat w Syrii i Libanie i napisała ją na podstawie obserwacji i rozmów przeprowadzonych z młodymi muzułmankami. Zoepf w swojej książce przedstawiła wycinek życia współczesnych kobiet w krajach arabskich. Świata, który dla nas wciąż jest nieznany i niezrozumiany.

Autorka przedstawia w interesujący sposób oblicze muzułmańskiego społeczeństwa. Porusza ważne tematy, odkrywa różne ciekawostki, ujawnia blaski i cienie codziennego życia arabskich kobiet. Niejednokrotnie wzrusza i zaskakuje.

"Sekretne życie arabskich kobiet" pokazuje, że powoli, pod naporem współczesności, arabskie tradycje ulegają zmianom, a kobiety stają się bardziej świadome i odważne. Pomimo tego, że muszą kryć się pod hidżabami i prowadzą ograniczone życie z powodu narzuconych zasad, starają się walczyć o możliwość edukacji, chcą rozumieć świat, walczą o prawo do pracy i wolność.

To książka, wobec której trudno przejść obojętnie. Wywołuje wachlarz uczuć: od złości, poprzez bezsilność, bulwersację i oburzenie, po zaskoczenie i zrozumienie.

Bardzo zaskoczyła mnie różnorodność interpretacji Koranu, która często niosła za są niezwykle skrajne oblicza. Spojrzałam również zupełnie inaczej na kwestię hidżabu.
"Hidżab jej zdaniem oznaczał, że kobieta w miejscu publicznym kryje swoją seksualność, lecz nie indywidualność. Enas sądziła, że noszenie hidżabu dawało jej siłę i pewność siebie, sprawiało, że ludzie zauważali ją, jej charakter i inteligencję znacznie wyraźniej niż wtedy, gdyby rozpraszała ich jej młodość czy płeć."
Cieszę się, że miałam okazję poszerzyć swoje horyzonty i spojrzeć na muzułmanki z innej perspektywy. Zawsze jest druga strona medalu. Dzięki tej książce dostrzegłam tę pozytywną stronę.

Opis z tyłu okładki:
Katherine Zoepf, amerykańska dziennikarka, przedstawia muzułmanki z zupełnie innej strony. Pokazuje, że pod burkami i hidżabami kryją się silne i odważne kobiety, którym niestraszny skostniały patriarchat. Autorka wiele lat mieszkała w Syrii i Libanie, gdzie była świadkiem licznych walk o prawa kobiet. Strona po stronie opisuje postępującą emancypację muzułmanek, które dzięki swojemu uporowi i woli walki osiągają upragnioną wolność w życiu i pracy.
„Sekretne życie arabskich kobiet” to opowieść o krajach arabskich widzianych oczami kobiet. Ta szczera i ważna książka pozwala lepiej poznać zmieniające się kraje arabskie.


Komentarze

 1. A ja znam zupełnie inną genezę Hidżabu i to z ust pewnego bardzo oczytanego, starszego Araba z Belgii. Wiem, że nie jest zbyt popularna, zaraz dowiesz się dlaczego. Dla mnie samej było to duże zaskoczenie. Otóż tradycja noszenia nakrycia głowy wzięła się według niego z tego, że aby dopuścić dopływ "świeżej krwi" do bogatych arabskich rodów, księżniczki raz w roku wychodziły incognito "w miasto" i oddawały się cielesnym uciechom, którego skutkiem miała być ciąża.
  Ponoć dopiero później dorobiono do tego szlachetniejszą ideologię.
  Nie wiem jaka jest prawda, wiem, że ta nie jest zbyt wygodna, ale powtarzam, że słyszałam go z ust starszego pana arabskiego pochodzenia, badacza kultury arabskiej.
  Pozdrawiam serdecznie, Aga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki serdecznie za podzielenie się tą wiedzą! Takiej wersji jeszcze nigdy nie słyszałam, ale patrząc na źródło tej informacji, może być w tym sporo prawdy.
   Pozdrowienia!

   Usuń
 2. Fajna książka?
  Pozdrawiam ☺

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zapoznaj się z aktualną Polityką Prywatności bloga Sercem & Pasją pisane Marzenia.
Korzystanie z bloga i pozostawienie komentarza jest jednoznaczne z zaakceptowaniem tej Polityki Prywatności.

Odwiedziny w ostatnie 30 dni

Zapoznaj się z aktualną Polityką Prywatności bloga Sercem & Pasją pisane Marzenia.
Korzystanie z bloga i pozostawienie komentarza jest jednoznaczne z zaakceptowaniem tej Polityki Prywatności.