Kreatywność. Czy takim trzeba się urodzić?Pamiętasz, gdy byłeś dzieckiem i miałeś milion pomysłów na minutę? Niejednokrotnie robiliśmy rzeczy szalone i równie niebezpieczne. Realizowaliśmy swoje pomysły od razu, a nie zastanawialiśmy się, jakie będą tego skutki i czy w ogóle podołamy temu zadaniu.

Jako dzieci byliśmy wyjątkowo kreatywnymi jednostkami.

Teraz jesteśmy dorośli i od czasu dzieciństwa wiele się zmieniło.
Ale ogólnie to mam dla Ciebie dobrą wiadomość: nadal jesteś niezwykle kreatywną osobą.
Kreatywność to Twoja nieodłączna cecha. Być może zapomniałeś, jak z niej korzystać. Być może ją w sobie uśpiłeś. Ale masz ją w sobie. Serio. Twoja prawa półkula mózgu jest za nią odpowiedzialna. I nie tylko za nią, bo także za wyobraźnię, intuicję, pisanie. Taki się po prostu urodziłeś. To naturalne.

W czym tkwi sekret kreatywności?

Pewnie nieraz ze zdumieniem patrzyłeś na dzieci, co znów nabroiły. I czasami naprawdę przekracza to wszelkie wyobrażenia dorosłych.
Oni nie myślą o tym, że brak im kreatywności. Po prostu działają. Próbują. Doświadczają. Robią to automatycznie, naturalnie.

I jeśli wydaje Ci się, że jesteś osobą pozbawioną kreatywności, to bez względu na Twoje przekonanie, faktem jest, że Twój mózg jest niezwykle kreatywny.

Przestań wiecznie analizować, tylko działaj. Bądź odważny, odrzuć lęk przed porażką. Tak jak dzieci, próbuj, doświadczaj, ucz się na błędach.
Nie blokuj swojej kreatywności. I nie pozwól, aby inni wepchnęli ją w kąt.

W życiu niejednokrotnie oczekuje się od nas kreatywności, ale jednocześnie, niestety, na każdym kroku uczy się nas podążania utartymi drogami. Przykładów nie trzeba daleko szukać .
Matura z polskiego i jej sposób oceniania – ilekroć genialne prace były słabo oceniane, bo pokazywały inny punkt patrzenia niż klucz odpowiedzi.
Wciąż mówi się nam, jakie mają być nasze zdjęcia, makijaże, co jest modne, a co nie. Efekt taki, że później mamy milion dziewczyn z taką samą pisanką na twarzy i kolejny milion identycznych kont na Insta.. Trendy zabijają naszą pomysłowość.

Masz całe pokłady kreatywności

...tylko prawdopodobnie musisz na nowo nauczyć się jej używać.

Następnym razem opowiem Ci, co i jakie okoliczności mogą pobudzić Twoją kreatywność.

See you soon! 💙

Komentarze

 1. No to czekam na te sposoby na pobudzenie kreatywności :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super motywujący wpis.
  Niestety już od najbliższych lat zabija się indywidualizm i kreatywności.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uważam, że kreatywność jest cechą ważną, ale wypracowaną ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. No własnie to takie sprzeczne że z jednej strony oczekują czegoś nowego innowacyjnego mimo że maja swój sposób bliższy klasyce

  OdpowiedzUsuń
 5. Cos w tym jest, czasem boimy się być kreatywnymi by nie występować przed szereg

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgadzam się, że trendy zabijają w dorosłych kreatywność, ale myślę, że wszystko zaczyna się wcześniej, w szkole podstawowej. To od rodziców zależy czy chcą mieć dzieci kreatywne, bo gdy chcą to dają im dużo przestrzeni do wykorzystania po szkole. Do robienia takich rzeczy, jakie dzieci lubią, do wymyślania zabaw, gdy się nudzą, do dobierania sobie kolegów na podwórku. Natomiast, gdy planujemy dziecku dzień od rana do wieczora, po szkole wozimy je z zajęć na kolejne zajęcia, w soboty i niedziele obowiązkowo musimy spędzać czas z dziećmi, bo w tygodniu spędzamy za mało, i znów planujemy ciekawe aktywności, że po weekendzie jesteśmy bardziej zmęczeni niż przed... To gdzie czas na zastanowienie, refleksję, wsłuchanie się w siebie i robienie tego co się chce przez dziecko. Może trzeba przestać wszystko kontrolować, planować, gdy chcemy być kreatywni i mieć kreatywne dzieci?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zapoznaj się z aktualną Polityką Prywatności bloga Sercem & Pasją pisane Marzenia.
Korzystanie z bloga i pozostawienie komentarza jest jednoznaczne z zaakceptowaniem tej Polityki Prywatności.

Odwiedziny w ostatnie 30 dni

Zapoznaj się z aktualną Polityką Prywatności bloga Sercem & Pasją pisane Marzenia.
Korzystanie z bloga i pozostawienie komentarza jest jednoznaczne z zaakceptowaniem tej Polityki Prywatności.