249. Z cyklu "Uzależnienia zagrożeniem rodziny": Uzależnienie papierosów i leków [archiwalny wpis www.patrycjaa.ubf.pl]

To już ostatni artykułów z całego cyklu. Jest on poświęcony uzależnieniu od papierosów i uzależnieniu od leków. W poprzednich artykułach były poruszone tematy związane z alkoholizmem, narkomanią oraz uzależnieniami od telewizora, komputera i Internetu.

NIKOTYNIZM I LEKOMANIA


Współczesny człowiek coraz częściej od czegoś się uzależnia. Obecnie już nie tylko alkoholizm i narkomania stanowią poważne zagrożenie dla rodziny.
Coraz częściej ludzie uzależniają się m.in. od nikotyny, leków, ciała czy pieniędzy. Niestety te uzależnienia są często bagatelizowane i nie zwraca się uwagi na ich wagę.

NIKOTYNIZM
"Nikotynizm jest zjawiskiem, które polega na regularnym zażywaniu tytoniu, w skład którego wchodzi nikotyna – silna trucizna oraz szereg innych substancji, które wykazują negatywny wpływ na nasz organizm. Niektóre źródła podają, że nikotynizm skutkuje bardzo niekorzystnymi objawami – zarówno indywidualnymi, jak i społecznymi. Niektórzy naukowcy są zdania, że nikotynizm swoimi negatywnymi skutkami przewyższa nawet alkoholizm."

Obecne statystyki wskazują, że aż 75% piętnastolatków sięga po papierosy!(a aż 20% jedenastolatków). Co roku z powodu tego uzależnienia umiera ponad 4miliony osób. Około 10 milionów palaczy rocznie wypada ponad 80miliardów papierosów. Szacuje się, że nikotyna jest powodem 25% zgonów. Te statystyki są przerażające.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że jeden papieros zawiera ponad 100substancji toksycznych. Zawierają wiele substancji smolistych, a podczas palenia uwalniają kilkanaście gazów (w tym tlenek węgla-czad).
Nikotyna jest substancją silnie uzależniającą - zarówno psychicznie jak i fizycznie.
Uzależnienie psychiczne przejawia się koniecznością zapalenia papierosa po to, aby móc osiągnąć uczucie zadowolenia, przyjemności.
Uzależnienie fizyczne objawia się w obniżonej wrażliwości organizmu na skutki działania nikotyny, co powoduje korzystanie z coraz większych dawek nikotyny. Wiążą się z tym nastepujące objawy: głód nikotynowy, brak koncentracji, drażliwość, senność, depresja, niepokój, agresja itp.

Choroby, które są skutkiem palenia papierosów najczęściej są związane z układem krwionośnym, pokarmowym i nerwowym. Nikotyna nie powoduje natychmiastowego pojawienia się chorób.

Bierne palenie szkodzi tak samo jak palenie papierosów. W związku z tym palacz wyrządza krzywdę nie tylko sobie, ale również tym, którzy wówczas z nim przebywają. Jeśli dzieci doświadczają palenia papierosów przez rodziców, przyczynia się to do pojawienia się podobnych nałogów u nich. Szczególne niebezpieczeństwo stwarza swojemu dziecku matka, która jest dopiero w ciąży. Może to doprowadzić do zaburzenia rozwoju i innych trwałych uszkodzeń.

Jak rzucić palenie?
Jest to odwieczny problem uzależnionych, bowiem łatwo się uzależnić, ale bardzo trudno wyjść z nałogu. Na samym początku jest najważniejsza silna motywacja, jest ona niemal fundamentem całego procesu pozbycia się uzależnienia. Najlepszym sposobem jest wybranie się na odpowiednią terapię. Warto również zwrócić uwagę na to w jakich sytuacjach najczęściej sięga się po papierosy i próbować w miarę możliwości unikać takich sytuacji. Rzucaniu palenia sprzyja:
- unikać miejsc, w których dozwolone jest palenie;
- pić duże ilości wody (niegazowanej) i soków owocowych;
- unikać picia alkoholu, który utrudnia kontrolowanie zachowań i często towarzyszył paleniu;
- starać się nie przebywać w miejscach, w które najczęściej wiązały się z paleniem;
- starać się ograniczyć te czynności, które dotychczas wiązały się najczęściej z paleniem;
- starać się wykonywać ćwiczenia fizyczne, uprawiać sport;
- poszukać osób, które już od lat nie palą i zapytać jak sobie radziły w początkowym okresie niepalenia i jak sobie radzą obecnie.

Warto pamiętać, że nikotynizm wiąże się z osłabieniem siły własnej woli, co utrudnia wyjście z nałogu.


LEKOMANIA
Kolejnym groźnym uzależnieniem jest lekomania, która jest silnym uzależnieniem chemicznym. Jest to zjawisko wiążące się z naużywaniem leków i innych medykamentów. Uzależnienie to dotyka różne osoby, bez względu na wiek, status społeczny i materialny.
Lekoman za wszelką cenę stara się zdobywać leki. Często oszukuje lekarza poprzez stymulowanie różnych chorób bądź wyolbrzmianie objawów. Udają się równiez do wielu lekarzy, prosząc o recepty na dane leki.

Główną przyczyną lekomanii często jest nieumiejętność radzenia sobie z rzeczywistością. Osoby takie zażywają leki, aby poprawić sobie nastrój i samopoczucie. Do innych czynników sprzyjających rozwojowi zależności lekowej należą:
- pojawienie się na rynku nowych, tanich i stosunkowo ławo dostępnych środków psychotropowych
- problemy rodzinne, np. brak odpowiednich autorytetów, wzorców właściwych zachowań w momencie pojawienia się trudności życiowych, okres wychowania i dzieciństwo pozbawione poczucia, że jest się kochanym i akceptowanym
- szybkie tempo życia, wysokie wymagania, konieczność godzenia życia prywatnego i zawodowego, stres, frustracja, potrzeba ucieczki od codziennych problemów
- moda na samodzielne leczenie się, brak czasu na konsultacje z lekarzem
- zmiana opinii publicznej, wzrost tolerancji i spadek czujności w odniesieniu do częstego zażywania leków
- rozwój czarnego rynku leków, będących okazją łatwego zarobku dla grup przestępczych z jednej strony, a tańszą i łatwiej dostępną alternatywą legalnych preparatów dla ich użytkowników
- niska samoocena i chęć podniesienia swej wartości
- chęć zwiększenia swojej wydolności psychofizycznej

Lekomania powoduje wiele negatywnych konsekwencji. Do głównych należy zatruwanie organizmu substancjami, które w tym przypadku nie mają działania leczniczego oraz prowadzi do uzależnienia od substancji chemicznych. Pozostałe skutki lekomanii to między innymi :
- zmiana nastroju wywołana zażywaniem leku,
- wzrost tolerancji na lek (coraz większe dawki dla osiągnięcia tego samego efektu),
- halucynacje,
- zaburzenia umysłowe,
- uszkodzenia ciała,
- uodpornienie na innego rodzaju leki przyjmowane doraźnie lub na choroby przewlekłe.

Aby zapobiegać lekomanii nalezy stosować kilka zasad. Trzeba mieć świadomość, że niewielki ból fizyczny czy niepokój powinny nas mobilizować do działania. Sięganie w takich sytuacjach po leki sprawia, iż walczy się z przejawami, a nie skutkami. W takiej sytuacji trudności będą tylko narastać, a my będziemy pogłębiać uzależnienie poprzez branie coraz silniejszych leków. Środków przeciwbólowych nie można traktować jako leków na wszystkie choroby, mają one nam pomagać tylko wtedy, gdy ból jest wyjątkowo silny.

Pamiętajmy! Skuteczne zapobieganie uzależnieniom polega na kształtowaniu właściwej i dojrzałej hierarchii wartości oraz rozwijaniu swoich pasji i zainteresowań. Najlepszą ochroną ludzkiej wolności jest Miłość i odpowiedzialność.

Patrycja Guzek

---
Chciałabym bardzo podziękować wszystkim Czytelnikom za zainteresowanie cyklem artykułów o uzależnieniach jako zagrożeniach rodziny. Bardzo się cieszę, iż zyskał on taką popularność. Mam nadzieję, iż wkrótce będę mogła Państwu zaoferować kolejny cykl artykułów mojego autorstwa, którego tematyka spełni Państwa oczekiwania - jeśli mają Państwo jakieś konkretne propozycje, proszę się ze mną skontaktować.
Korzystając z okazji zachecam do czytania artykułów w ramach cyklu Lustro, którego autorką jest Anna Natalia Kmieć.
Pozdrawiam, Patrycja GuzekPOST ARCHIWALNY Z WWW.PATRYCJAA.UBF.PL

http://patrycjaa.ubf.pl/news.php?readmore=262

Komentarze

  1. Uzależnień jest coraz więcej. I sięga to coraz młodszych osób. Reagować trzeba bardzo szybko.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zapoznaj się z aktualną Polityką Prywatności bloga Sercem & Pasją pisane Marzenia.
Korzystanie z bloga i pozostawienie komentarza jest jednoznaczne z zaakceptowaniem tej Polityki Prywatności.

Odwiedziny w ostatnie 30 dni

Zapoznaj się z aktualną Polityką Prywatności bloga Sercem & Pasją pisane Marzenia.
Korzystanie z bloga i pozostawienie komentarza jest jednoznaczne z zaakceptowaniem tej Polityki Prywatności.