247. Z cyklu "Uzależnienia zagrożeniem rodziny": Narkomania [archiwalny wpis www.patrycjaa.ubf.pl]

Poprzedni artykuł był poświęcony chorobie alkoholowej, dziś omówię narkomanię, która jest równie niebezpieczna o ile nawet nie bardziej niż alkoholizm.


Narkotyki, podobnie jak alkohol, są to substancje chemicznie, od których bardzo łatwo się uzależnić. Również proponują złudne szczęście, poprawiają chwilowo nastrój, powodują chwilowe zapomnienie o trudnościach i problemach. Zniekształcają świadomość i wszelkie przeżycia emocjonalne.

Istotną różnicą między alkoholem i narkotykami jest to, że od narkotyków uzależnia się praktycznie już przy pierwszym kontakcie z nimi. Najczęściej trudno jest później nie sięgnąć po kolejną dawkę. Osoby sięgające po narkotyki często tłumaczą się, że robią to tylko jednorazowo z ciekawości, że narkotyk, który zażyli był niegroźny. Są również tacy, którzy twierdzą, że jeśli sięgną po narkotyki raz na jakiś czas to nie są narkomanami.

NARKOMANIA PROWADZI DO ŚMIERCI! Najczęściej narkomonii żyją od kilku do kilkunastu lat od pierwszego kontaktu z tą substancją. Uzależniony powinien jak najszybciej podjąć terapię i przestać zażywać narkotyki, w innym przypadku prędzej czy później doprowadzi to do śmierci. Terapia jest długotrwała, zwykle trwa około rok bądź dwa, a czasami nawet kilka lat.
Sięganie po narkotyki wiąże się z wieloma konsekwencjami m.in. problemami rodzinnymi, przestępczością, chorobą AIDS.
Tylko kilku procentom narkomanów udaje się wyjść z uzależeniania. Podobnie jak w przypadku choroby alkoholowej, narkomani potrzebują wsparcia rodziny, które się przejawi w stanowczości i prawdziwej miłości, a nie litości.

Mity o narkomanii
Do najgroźniejszych przekonań na temat narkotyków, które usypiają czujność, należą:
-po jednym się nie uzależni – „jeden nie zaszkodzi”
-pomagają w nauce
-rozwiązują problemy
-są sposobem na dobrą zabawę
-w każdej chwili można przestać brać
-inni mogli spróbować to i ja mogę
-pomagają przy odchudzaniu

Narkotyki, a nastolatkowie
Coraz częściej po narkotyki sięga młodzież. Coraz trudniej policji jest opanować handel narkotykami. Dorośli często wciągają w to osoby nieletnie, aby łatwiej uciec od odpowiedzialności. Dilerzy sprzedają śmierć, dla nich to sposób na szybki i łatwy zarobek.
W jakim celu młodzież najczęściej styka się z narkotykami?
-jednorazowego eksperymentu
-dla odreagowania
-z ciekawości
-pod presją grupy, otoczenia
-dla mody
-dla podniesienia własnej wartości, samooceny

Rodzice, dzieci, a narkomania
Rodzice często powinni rozmawiać z dziećmi na temat narkotyków i ostrzegać ich o zagrożeniach z ich zażywania wynikających. Powinni także przestrzegać dzieci przed braniem np."cukierków" itp. od nieznajomych.
Rodzice powinni od razu reagowac, gdy tylko pojawią się jakieś niepokojące sygnały. Ich zadaniem jest wówczas kontrolowanie dzieci. Kontrola ta powinna obejmować m.in. ograniczenie kieszonkowego, sprawdzanie kieszeni, tornistrów, z jakimi osobami dziecko ma kontakt i trwać tak długo aż sprawa się wyjaśni.

Do podstawowych sygnałów, świadczących o zetknięciu się dziecka z jakimś narkotykiem należą:
-zapach na ubraniu, włosach
-typowo szkliste oczy
-zmiany w zachowaniu
-nagłe i nieuzasadnione niepowodzenia w nauce
-huśtawka nastrojów
-brak zainteresowania tym, co dotychczas dziecko zajmowało
-agresywne zachowania lub nagłe wybuchy paniki i lęku
-prośby o pieniądze, wykręty podczas określania celu wydatków, podkradanie ich.
-posiadanie substancji przypominających narkotyki-tabletki, pastylki, biały, brązowy lub kremowy proszek, zielone pokruszone liście
-specyficzne akcesoria- małe torebki foliowe, słomki, rurki, drewniane lub szklane fajki, opakowania po lekarstwach, fiolki.
Nie powinno się bagatelizować żadnych niepokojących synałów.

Nikt nie jest w stanie uchronić młodego pokolenia przed narkotykową pułapką, jednak dzięki zapobieganiu i informowaniu o konsekwacjach, można znacznie zmniejszyć odsetek narkomanów.
Najlepszą ochroną przed narkomanią jest wczesne informowanie dzieci o zagrożeniach, odpowiedzialne wychowanie we wszystkich sferach życia oraz tworzenie w rodzinie klimatu miłości i bezpieczeństwa.

Patrycja GuzekPOST ARCHIWALNY Z WWW.PATRYCJAA.UBF.PL

http://patrycjaa.ubf.pl/news.php?readmore=260

Komentarze

Odwiedziny w ostatnie 30 dni

Zapoznaj się z aktualną Polityką Prywatności bloga Sercem & Pasją pisane Marzenia.
Korzystanie z bloga i pozostawienie komentarza jest jednoznaczne z zaakceptowaniem tej Polityki Prywatności.