Trafiłam kiedyś na obrazek ze słowami: Im szczerzej komuś pomagasz, tym z biegiem czasu będziesz coraz gorzej przez niego traktowany. Prawda? Prawda. Czy warto więc pomagać? Tak, warto.

Mogłoby się teraz wydawać, że to co napisałam jest bez sensu, że zaprzeczyłam sama sobie. Wychodzę z założenia, że w życiu nic nie jest czarne albo białe, a tym bardziej w kwestii relacji między ludźmi. Myślę, że każdy z nas spotkał się w życiu z sytuacją, gdy pomogło się komuś z całego serca, a ta osoba zupełnie tego nie doceniła. Ja przeżyłam to wiele razy. Powiedziałabym wręcz, że wciąż się z takimi sytuacjami spotykam. Są to momenty, gdy poświęcamy dla kogoś swój czas, rezygnujemy z własnych planów, aby pomóc, a później nie słyszymy nawet dziękuję. Są to momenty, gdy martwimy się o kogoś, interesujemy się jego losem, a jakiś czas później ta osoba totalnie nas ignoruje. Są momenty, gdy... można byłoby tak wymieniać w nieskończoność. Dajemy coś komuś, a nie otrzymujemy od tej osoby tego samego, a często nawet zwykłego podziękowania. Skąd ten brak wdzięczności w społeczeństwie? Nie wiem.
Pod tym względem jak najbardziej zgadzam się z tym cytatem, który przytoczyłam na początku.
Jest jednak ale... Nie wszyscy są tacy sami.
Być może jesteś osobą, która trafia tylko na takich ludzi, a może jest wręcz odwrotnie.

Miałam taki moment, że chciałam powiedzieć, że nie będę już nikomu pomagać. Całkiem niedawno. Patrzyłam na ludzi dookoła i każdy miał coś "na sumieniu". Widziałam tych, którym wiele razy pomogłam, a którzy zaczęli mnie olewać, gdy tylko przestałam być potrzebna. Pewnie znacie to uczucie, gdy ktoś odzywa się do Was tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje? No właśnie.

Na szczęście mój charakter wziął górę i nie zrealizowałam mojego celu. A taka już jestem, że lubię pomagać, lubię się martwić o ludzi i nie zamierzam tego zmieniać przez kilka nieodpowiedzialnych osób, które tego nie potrafiły docenić. Chce pomagać, bo warto. Nieważne ile osób zawiedzie mnie później swoją postawą. Ważne aby ktokolwiek docenił tą pomoc. Warto pomagać, chociażby dla tej jednej osoby, która bez tej pomocy by sobie nie poradziła... Właściwi ludzie, mądrzy i wrażliwi, zawsze docenią, czasami po czasie, ale jednak! A dzięki temu można poznać wiele wyjątkowych osób. Bywa też że taka postawa wpływa na ludzi i zmieniają się, zaczynają dostrzegać pomoc innych i uświadamiają sobie, że ktoś się dla nich poświęcił i chcą się odwdzięczyć - takie przypadki też znam.

Grunt to być sobą i robić to, co serce podpowiada! :)

Dziękuję wszystkim, którzy dotychczas wypełnili ankietę dotyczącą bloga. Nadal można wziąć w niej udział KLIK.

Komentarze

 1. Jeśli komuś pomożesz, to nie masz prawa sobie czegokolwiek zarzucić, to ta osoba która później zawodzi swoją postawą powinna sobie postawić zarzuty. Pamiętaj, że nie każdy zasługuje na poświęcanie czasu - jest wiele osób które żerują na takich "pomocnych" osobach... Rób to co buduje w Tobie poczucie spełnienia, a buractwem i cwaniactwem się po prostu nie przejmuj ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Również uważam, że warto pomagać. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Warto pomagać nawet jeśli nasza pomoc nie zawsze jest doceniona bo w głębi serca czujesz, że postąpiłaś właściwie, a to jest najważniejsze - żyć w zgodzie ze sobą. Prędzej czy później ktoś to doceni, a my dając coś od siebie innym czerpiemy z tego radość nie mniejszą niż wtedy kiedy coś otrzymujemy, a może nawet większą. Wszystko zależy od tego czy pomagasz z czystej chęci pomocy, czy z oczekiwaniem czegoś w zamian bo jeśli to drugie to możesz sie rozczarować.

  OdpowiedzUsuń
 4. ..warto.. zawsze staram się pomagać.. lubię być uczynna, po prostu pomocna
  i uprzejma ;)

  - pozdrawiam ciepło Pati :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdeczności Mgiełko! :* Miło znów Cię tutaj widzieć! :)

   Usuń
 5. Sama niestety wielokrotnie spotkałam się z sytuacjami wykorzystywania - tak, dokładnie tak można nazwać sytuacje, w której wkładasz całe serce w pomoc drugiej osobie, a ona po załatwionej sprawie zapomina o Tobie całkowicie. Mimo, że wiele razy się przejechałam, to pomagam... nadal. I nie wyobrażam sobie tego nie robić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie potrafię właśnie tego pojąć, dlaczego ludzie tacy są... Świat byłby piękniejszy, gdyby ludzie bardziej dbali o interesy bliźniego niż własne.
   Tak trzymaj, pozdrowienia :*

   Usuń

Prześlij komentarz

Zapoznaj się z aktualną Polityką Prywatności bloga Sercem & Pasją pisane Marzenia.
Korzystanie z bloga i pozostawienie komentarza jest jednoznaczne z zaakceptowaniem tej Polityki Prywatności.

Odwiedziny w ostatnie 30 dni

Zapoznaj się z aktualną Polityką Prywatności bloga Sercem & Pasją pisane Marzenia.
Korzystanie z bloga i pozostawienie komentarza jest jednoznaczne z zaakceptowaniem tej Polityki Prywatności.