Jakub Zaczkiewicz: Ważne, aby mieć swój cel zawsze przed sobą.


Dziś moim gościem jest Jakub Zaczkiewicz, absolwent prawa, doradca zawodowy. W naszej rozmowie poruszyliśmy tematy dotyczące życia zawodowego a także doradztwa, które chociaż mało rozpowszechnione w naszym kraju, pełni bardzo ważną funkcję i bywa pomocne na ścieżkach kariery.
Zapraszam!


Patrycja Guzek: Kim jest Jakub Zaczkiewicz? Opowiedz nam trochę o sobie.
Jakub Zaczkiewicz: Ukończyłem studia prawnicze, natomiast pracuję jako doradca zawodowy. Interesuję się szeroko rozumianym rozwojem osobistym oraz psychologią. W skrócie można by więc rzec, że jestem prawnikiem z wykształcenia, zaś doradcą zawodowym z powołania.

Dlaczego zainteresowało Cię doradztwo zawodowe?
Mój pierwszy kontakt z doradcą zawodowym miał miejsce jeszcze w szkole średniej. Pamiętam, że wówczas zaciekawiła mnie kwestia tego, że każdy z nas posiada pewne naturalne predyspozycje, które sprawiają, że wykonując część zawodów będziemy czuli się dobrze, zaś w innych już niekoniecznie. Później przyszedł czas na pierwszą pracę zawodową, która jak się okazało nie sprawiała mi żadnej satysfakcji. Wtedy też zacząłem intensywnie poszukiwać swojej wymarzonej drogi zawodowej i tak trafiłem na tematykę, którą zajmują się właśnie doradcy zawodowi. W miarę upływu czasu, gdy rozwijałem swoją wiedzę na ten temat zauważyłem, że zaczyna mnie on fascynować coraz bardziej. Wtedy stało się dla mnie jasne, że to jest to, co chcę w życiu robić.

Kim jest doradca zawodowy i w czym może pomóc?

Doradcy zawodowi pomogą rozpoznać każdemu klientowi wspomniane wcześniej predyspozycje do wykonywania określonych zawodów oraz znaleźć indywidualną drogę rozwoju kariery. Oprócz tego pomagają m.in. w sporządzeniu dokumentów aplikacyjnych, właściwym zaprezentowaniu się na rozmowie kwalifikacyjnej czy też udzielają informacji na temat rynku pracy.
Można powiedzieć, że jest to taka osoba, która może nam pomóc stać się ekspertem z samego siebie. Czasami po prostu nie zdajemy sobie sprawy z własnych możliwości i wtedy warto, aby ktoś nam je pokazał.

Dlaczego warto zasięgnąć porady doradcy zawodowego?
Rynek pracy w obecnych czasach jest bardzo dynamiczny i wymaga od każdego z nas wiedzy, w jaki sposób się po nim poruszać. Nie każdy człowiek taką wiedzę posiada i właśnie profesjonalny doradca może okazać się pomocny w tym, jak się na współczesnym rynku pracy odnaleźć. Szczególnie osoby młode będące na początku swojej drogi zawodowej mają naprawdę wielkie możliwości do pokierowania swoją karierą w taki sposób, aby sprawiała im ona satysfakcję.
Trzeba tu też wspomnieć o sygnałach alarmowych, np. jeśli przez dłuższy okres czasu nie możemy znaleźć zatrudnienia, wówczas warto wybrać się do takiego eksperta, który pomoże nam w zdiagnozowaniu oraz wyeliminowaniu przyczyn takiego problemu.

Jak wygląda spotkanie z doradcą zawodowym?
W ramach poradnictwa zawodowego prowadzone są zarówno szkolenia grupowe, jak i indywidualne konsultacje z klientami. To właśnie często ta druga forma okazuje się dla klienta największym stresem, gdyż nie wie czego może się spodziewać w trakcie takiego spotkania. Regułą niemal jest to, że najtrudniejsza jest pierwsza sesja indywidualna ze względu na brak zaufania ze strony klienta do doradcy. Nigdy przecież klient nie wie na jaką osobą po drugiej stronie trafi.
To właśnie naszą rolą jest sprawienie, aby każda osoba,przychodząca po poradę, czuła się podczas sesji komfortowo. Osobiście staram się zawsze pokazać swoim klientom, że doradcy zawodowi to też ludzie i nie ma powodów, aby stresowali się naszym spotkaniem.

Czym warto się kierować w wyborze drogi zawodowej? I kiedy jest na to najlepszy moment?
Wsłuchajmy się w to, co nam podpowiada intuicja na temat drogi, jaką powinniśmy obrać, nawet jeśli podpowiada nam ona, aby wybrać jakiś mało popularny zawód lub taki, w którym jest spora konkurencja na rynku. Nikt przecież nie zna nas lepiej niż my sami.
Jeśli chodzi o najlepszy moment to trudno jednoznacznie taki wskazać. Optymalny wydaje się tu czas gimnazjum, jednak ja zachęcałbym do zgłębiania tych kierunków wiedzy, które nas interesują i rozwijania swoich pasji jak najwcześniej. Pamiętajmy, że nawet jeśli nieco zaniedbaliśmy naszą karierę to nigdy nie jest za późno, aby ten stan rzeczy odwrócić i osiągnąć to co chcemy, choć na pewno wymagać to od nas będzie sporej ilości pracy.

Jak rozpoznać swoje predyspozycje zawodowe?

Najprostszym sposobem jest przegląd swoich zainteresowań i cech osobowości. Jeżeli mamy jakieś swoje hobby, rozwijajmy je i pomyślmy, jaki zawód mógłby się z nim wiązać. Z każdą naszą pasją bowiem lub jej częścią można powiązać jakąś dziedzinę zawodową. Kluczem jest tutaj to, że nasza pasja zrodzi profesjonalizm. Jeśli z kolei będziemy wykonywać coś profesjonalnie wtedy zawsze znajdzie się dla nas miejsce na rynku pracy.
Warto także przyjrzeć się swoim cechom charakteru np. na ile jesteśmy otwarci w kontaktach z innymi.
Refleksja na temat zainteresowań i charakteru powinna nam pomóc we wstępnym rozeznaniu którą droga podążyć.

Jakie błędy najczęściej towarzyszą ludziom w kwestii wyboru swojej drogi zawodowej?
Myślę, że najczęstszym błędem jest zbyt duży wpływ środowiska na nasze wybory zawodowe. Dotyczy to zwłaszcza ludzi młodych, którym rodzice sugerują w jakim kierunku mają się kształcić i jaki zawód wykonywać. Oczywistym jest, że każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka, jednak zbyt często podstawą tych sugestii jest wyłącznie wynagrodzenie, jakie dziecko, w opinii rodzica, będzie otrzymywać wykonując daną profesję. Niestety często przy takich sugestiach nie bierze się pod uwagę zainteresowań młodego człowieka, co może w przyszłości skutkować szybkim wypaleniem zawodowym spowodowanym pracą w branży, która zupełnie danej osoby nie interesuje. Tak jak wspomniałem wcześniej, to my sami znamy się najlepiej i mamy prawo do dokonywania własnych wyborów i realizowania swojego własnego pomysłu na życie.

Która z metod szukania pracy jest według Ciebie najskuteczniejsza?
Trudno jednoznacznie wyróżnić którykolwiek ze sposobów. Osobiście wyznaję zasadę, że ze względu na dzisiejszy konkurencyjny rynek, każdy sposób na szukanie pracy jest dobry. Są ludzie, którzy pracę znajdywali przez działania bardzo nietypowe jak np. zawieszenie swojego ogromnego CV i listu motywacyjnego przed siedzibą pracodawcy, więc w zasadzie powoli dochodzimy do momentu, że ogranicza nas wyłącznie nasza kreatywność w tym aspekcie.
Ze sposobów bardziej standardowych warto wyróżnić kwestię poszukiwania pracy przez znajomych czy też szukania ofert pracy przez Internet. Trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób zabrać się do tych poszukiwań i na jakich portalach takie ogłoszenia można znaleźć - i tutaj znów przydaje się pomoc doradców zawodowych.
Warto także osobiście popytać u pracodawców o możliwość ewentualnej współpracy, jednak przy takiej formie poszukiwań musimy zwrócić uwagę na to z kim rozmawiamy i komu nasze dokumenty aplikacyjne przekazujemy. Jeśli mamy możliwość to zawsze starajmy się dotrzeć do osób decydujących o składzie personalnym w danej firmie.

Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna oraz w jaki sposób się do niej właściwie przygotować?
Rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko sposób, aby właściwie zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy, ale także świetna okazja, aby nieco rozejrzeć się po miejscu, w którym być może przyjdzie nam spędzać sporo czasu, gdy już będziemy tam pracować.
Istotną kwestią, oprócz właściwego ubioru i zachowania, podczas procesu rekrutacji jest pokazanie ze strony kandydata korzyści, jakie odniesie pracodawca jeśli wybierze naszą osobę. Trzeba mieć na uwadze, iż zawsze jest to transakcja wiązana. My oferujemy pracodawcy nasze kwalifikacje i umiejętności, on zaś proponuje nam za nie określone wynagrodzenie i środowisko do ich wykorzystania.

Łączysz doradztwo zawodowe z rozwojem osobistym, na czym to dokładnie polega?
Doradztwo zawodowe skupia się na rozwoju kariery. Ja natomiast uważam, że satysfakcjonującą karierę można budować wyłącznie jako element pewnej większej całości. W związku z tym z moimi klientami pracuje nie tylko nad rozwiązywaniem problemów zawodowych, ale także przełamywaniu barier mających wpływ na inne dziedziny życia. Pracuję z nimi nad umiejętnościami miękkimi, czy też uczę w jaki sposób skutecznie realizować cele w życiu, które sobie założą – bez względu na to której sfery dotyczą.
Najważniejsze jest dla mnie to, aby każdy mój klient wychodził z sesji zmotywowany do działania zmierzającego do realizacji celu, który sobie wyznaczył.

Często ludziom brakuje motywacji do działania w dziedzinie rozwoju zawodowego czy osobistego, jak sobie z tym poradzić?
Pierwsze i najważniejsze co musimy zrobić to wytyczyć sobie jasny cel. Bez względu czy dotyczy on życia zawodowego czy też pozostałych sfer to bardzo istotne, aby wiedzieć do czego dążymy i co chcemy osiągnąć. Zróbmy projekcję w swojej głowie co się stanie gdy osiągniemy to co sobie założyliśmy. To ważne dla utrzymania motywacji, by mieć swój cel zawsze przed sobą.
Dobrym sposobem także na utrzymywanie motywacji jest niedopuszczanie do jej zbyt drastycznych spadków. Monitorujmy więc każdego dnia na ile jesteśmy zdeterminowani do działania a jeżeli zauważymy, że motywacja spada i mamy momenty zwątpienia to zapytajmy wtedy sami siebie czy naprawdę chcemy zrezygnować z realizacji wizji, którą sobie stworzyliśmy i co stracimy jeśli zrezygnujemy.

Dziękuję za rozmowę.

Dajcie znać jak podoba się Wam wywiad! :) A może sami macie jakieś doświadczenia zawodowe, którymi chcielibyście się podzielić?

Komentarze

 1. Wywiad ciekawy, chociaż ja nigdy z tego typu doradztwa nie korzystałam. Myślę jednak, że dla młodych i niezdecydowanych ludzi jest to jakaś opcja bo rzeczywiscie czasem na wybór zawodu ma wpływ środowisko lub obecna moda, co potem sprawia, że po jakimś czasie okazuje się, że robi się to czego wcale nie chcemy. Dobrą opcją jest też udanie sie do coacha, który pomoże nam dostrzec istniejący w nas potencjał.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy wywiad. Jednak patrząc na ludzi mlodych, ktorzy jeszcze nie pracuja, to skad maja wziąć pieniadze na indywidualne spotkanie z doradca? Domyślam sie, ze pare groszy to kosztuje. Została poruszona jedna bardzo wazna kwestia z która calkowicie sie zgadzam. Czesto to rodzice wybieraja drogę ksztalcenia za nas. Najlepuej, zebysmy mueli dobre stopnie z kazdego przedmiotu.. Skoro jest sie humanista, to lepiej rozwijac sie w tym kierunku, a ze scislymi zluzowac;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Już dawno nie byłam u ciebie, :) wywiady bardzo fajna rzecz, zwlaszcza jak prezentujesz ciekawych ludzi. bardzo wyczerpujący i interesujący wywiad, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. do tej pory miałam ograniczone doświadczenie z doradcą zawodowym...i w sumie nie wspominam tego najlepiej. niczego ciekawego nie dowiedziałam się, może źle trafiłam?

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale się cieszę, że znalazłem osobę, która jest blogerem, robi wywiady i jest z Gliwic! Obserwuję!! :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Doradcy zawodowi z pewnością przydali by się w szkołach. To tam większość z nas podejmuje decyzje dotyczące swojej drogi życiowej. Oczywiście nigdy nie jest za późno, żeby tę drogę zmienić, ale chyba jest też trudniej, ze względu na nasze zobowiązania, rodzinę, bojaźń o pieniądze i ryzyko. Dlatego kiedyś myślano, żeby w każdej szkole był etat dla doradcy zawodowego. Do tej pory nic się nie zmieniło!

  OdpowiedzUsuń
 7. Mlodzi, pelni zapalu i optymizmu. Kocham Was! :)
  Pozdrawiam pieknie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z pomocy doradcy zawodowego bezpłatnie można skorzystać np.w Ochotniczych Hufcach Pracy tzn. w Młodzieżowych Centrach Kariery, Mobilnych Centrach Informacji Zawodowej, także w Urzędach Pracy, Akademickich Biurach Karier

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Zapoznaj się z aktualną Polityką Prywatności bloga Sercem & Pasją pisane Marzenia.
Korzystanie z bloga i pozostawienie komentarza jest jednoznaczne z zaakceptowaniem tej Polityki Prywatności.

Odwiedziny w ostatnie 30 dni

Zapoznaj się z aktualną Polityką Prywatności bloga Sercem & Pasją pisane Marzenia.
Korzystanie z bloga i pozostawienie komentarza jest jednoznaczne z zaakceptowaniem tej Polityki Prywatności.