Zostań potencjalnym Dawcą szpiku!


Od 3 lat jestem w bazie potencjalnych Dawców szpiku. W zeszłym roku zaangażowałam się jako wolontariusz w projekcie Helpers' Generation. Obecnie jestem liderem tego projektu na Politechnice Śląskiej. Edycja wiosenna dobiega końca, została nam już tylko jedna rejestracja jutro na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki, ale chciałabym Wam nieco opowiedzieć o dawstwie szpiku.
W Polsce średnio co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. Bez względu na wiek - każdy może zachorować. Tą przykrą diagnozę słyszą rodzice dzieci, młodzież, dorośli.
Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych. Zaledwie 25% chorych, którzy potrzebują przeszczepu znajduje zgodnego Dawcę w rodzinie, aż 75% musi liczyć na znalezienie niespokrewnionego Dawcy.Nasz genotyp jest bardzo różnorodny, więc szanse na znalezienie swojego bliźniaka genetycznego są bardzo niskie. Właśnie dlatego tak istotne jest poszerzanie bazy potencjalnych Dawców szpiku. Każda zarejestrowana osoba jest na wagę złota, a w zasadzie życia.W przypadku zdiagnozowania białaczki lub innego nowotworu krwi najpierw podawana jest chemia. Jeśli nie przyniesie efektów, szuka się dawcy spokrewnionego, a następnie dawcy z bazy.

Na chwilę obecną w bazie znajduje się 1 480 395 potencjalnych dawców, a jedynie 6 366 znalazło swojego bliźniaka genetycznego.

Kto może się zarejestrować jako potencjalny Dawca szpiku?  Jakie są metody pobrania?  Pobranie szpiku nie ma nic wspólnego z kręgosłupem!  Jak długo regenerują się komórki macierzyste?


  Jakie są szanse, że zostaniesz faktycznym Dawcą?


  Czy to jest bezpieczne?


  Gdzie oddaje się komórki macierzyste?


  Czy grupa krwi ma znaczenie?   

  Dawca komórek macierzystych daje choremu najcenniejszy dar - szansę by żyć!

  Dlatego tak ważny jesteś właśnie Ty, ponieważ  zgłaszając się do bazy potencjalnych Dawców szpiku pomagasz zwiększyć szansę na uratowanie życia nieuleczalnie chorym ludziom.


  Rejestracja polega na:
  • przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, 
  • pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka,  
  • wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi. 
  Możesz zarejestrować się podczas lokalnych akcji lub poprzez stronę internetową:
  https://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca 

  Jutro zapraszam Cię na Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki - hol główny na parterze, ul. Akademicka 16, 44-100 Gliwice. Rejestrujemy od 9:00 do 16:00.  Grafiki zaczerpnięto z materiałów promocyjnych DKMS.

  Komentarze

  Prześlij komentarz

  Zapoznaj się z aktualną Polityką Prywatności bloga Sercem & Pasją pisane Marzenia.
  Korzystanie z bloga i pozostawienie komentarza jest jednoznaczne z zaakceptowaniem tej Polityki Prywatności.

  Odwiedziny w ostatnie 30 dni

  Zapoznaj się z aktualną Polityką Prywatności bloga Sercem & Pasją pisane Marzenia.
  Korzystanie z bloga i pozostawienie komentarza jest jednoznaczne z zaakceptowaniem tej Polityki Prywatności.